niedziela, 14 listopada 2010

Wybrane z tygodnia 6 | Chosen from the week 6

Cotygodniowa porcja linków do czegoś fajnego. Pierwszy prowadzi do darmowych zasad "Brytenwalda", osadzonych w arturiańskiej, postromańskiej Anglii. Zapowiada się bardzo fajnie, przejrzałem je, myślę że mają szansę na sporą popularność. Ich autor - Endakil (Victor Gondra) jest też bardzo dobrym malarzem, na blogu widać sporo zdjęć malowanych przez niego do tego projektu figurek. Tam też linki do kolorowej i czarno-białej wersji podręcznika do tego nowego systemu skirmishowego. Zdjęcie obok pochodzi z jego bloga, jest ilustracją wykorzystaną w podręczniku. Warto wspomnieć, że sam podręcznik został przygotowany bardzo starannie od strony edytorskiej.
Drugi link to strona maniaka Blood Bowla - tego oryginalnego, figurkowego. Zamieścił na niej zdjęcia niemal wszystkich figurek, jakie ukazały się do tej gierki. Jeśli szukacie czegoś zakręconego, to miejsce jest w sam raz.
Trzeci i czwarty link pokazują, jak powinna wyglądać fajne rozgrywki gry bitewnej. Prowadzą kolejno do gier odtwarzających bitwę pod Waterloo i bitwę pod Vimiero - obie, oczywiście, z okresu napoleońskiego. Skala 28 mm, teren, figurki, rozmach - robią wrażenie.


Weekly links to something wargamingly cool. First leads to new free skirmish rules, set in Arthurian, postroman Britain. It looks really nice, I read them once so far and I think they have a chance for some popularity. Author - Endakil (Victor Gondra) is really good painter too, you can see some of his miniatures painted for this projects on his blog too. You can find there links to color and printer friendly versions of his rules - "Brytenwalda". Photo next to this note is taken from his blog. It is worth to mention that this pdf rulebook has really nice layout too.

Second link leads to a webpage dedicated fully to Blood Bowl game - original, not computer one.Author put there photos of almost every miniature made for this game. If You are looking for something positively crazy, that's it! Third and fourth links show how good wargame should look like. First shows some photos from Waterloo game, second from battle of Vimiero - both Napoleonics of course. 28 mm scale, terrain, miniatures, size - they are just great.

2 komentarze:

  1. Piękne figurki i klimatyczne widoki.
    Zwraca uwagę, że popularne w wargamingu są bitwy przegrane dla strony francuskiej. Czyżby Napoleon miał mniej fanów niż Wellington? Trudno mi sobie przypomnieć bitwę na stole odnoszącą się do zwycięstw Cesarza, jak Austerlitz, Frydland, Jena czy Wagram. Za to Waterloo bije rekordy popularności. Kiedyś widziałem tę bitwę w skali 10 mm, na do bólu realistycznym historycznie stole, gdzie nawet rzeźbę terenu oddano tak jak na mapie.Figurki rozmieszczone zgodnie z ustawieniem historycznym. Zachwyciłem się tym widokiem , ale jednak to Waterloo...

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje mi się, że to kwestia narodowości. Spora część bitew wargamingowych rozgrywana jest przez Brytyjczyków, a ci mają hopla na punkcie Waterloo i swojego udziału w całej awanturze napoleońskiej... Może to stąd. No i Waterloo to bitwa symbol... Na dodatek dzieli się na kilka wyraźnych faz, dość mocno zróżnicowanych. Można i przeprowadzić bitwę kawalerii, i obronę umocnionego domostwa, i walkę piechoty... Dobry materiał na grę.

    OdpowiedzUsuń

Z wielką przyjemnością czytam zawsze wszystkie komentarze - pozytywne i negatywne, choć co do tych ostatnich wolałbym, by były merytoryczne. Zostaw ślad swojej obecności komentując lub dodając blog do listy obserwowanych.

I always read all comments with great pleasure - both positive and negative ones. Speaking about negatives - please be constructive and let me improve my blog. Comment or follow my blog.