czwartek, 28 kwietnia 2011

Zombie

Pierwszy z ok. 40 czy 50 metalowych zombie ze starszych edycji Warhammera, jakie posiadam. Pomalowałem go już tydzień temu, razem z czterema kolejnymi, czekałem jednak na matowy lakier. Kiedy malowałem go farbą podkładową, trochę się martwiłem, że malowanie będzie trudne. Mnóstwo szczegółów, warstwy rozkładającego się ciała, dużo czegoś, co nawet nie wiadomo czym jest. "W praniu" okazało się jednak, że nie jest tak źle. Poszczególne elementy figurki logicznie łączyły się ze sobą, wystarczyło stwierdzić gdzie są widoczne kości i mięśnie, żeby dopasować kolory do fragmentów miniaturki. Malowanie polegało więc głównie na starannym nałożeniu warstw podstawowych i - po wyschnięciu - dipa. Znakomicie podkreślił niezbyt zdrowy kolor resztek skóry i  mięśni. Ponieważ zombie jest bardzo szczegółowy, po dipowaniu pobawiłem się z nim nieco bardziej niż przy figurkach do Dzikiego Zachodu. Efekt jest może ciut monotonny, jednak na innych miniaturkach zombich jest trochę więcej fragmentów w żywych kolorach czerwieni i purpury. Wydaje mi się, że wygląda przyzwoicie. Szkoda tylko, że miniaturka wymagająca relatywnie sporo nakładu pracy, jest tak beznadziejnie słaba w samej grze i do właściwego wykorzystania trzeba pomalować ich naprawdę wiele... Dip to jednak znakomicie ułatwia.

First of the 40 or 50 old zombies for Warhammer which I own. It was painted over a week ago together with four others but I have had to wait for a new matt spray to make some photos. When I basecoated this miniature I was a little worried about painting. It looked as rather complicated, as miniature is very detailed and most of the details are fragments of flesh hangin off the bones, muscles, etc. Difficult to see and paint. But painting was rather easy I think. All details are very well thought off, they are in logical places and in layers (bones, rotten muscles and skin, some clothes). It was just a matter of finding bones (in deepest areas of miniatures) and start painting upwards. I just had to paint carefully basic colors and then dip. Strong shade of the dip works exceptionally well with this kind of figure. It defines bones, helps to shade skin (and belive me, it is full of subtle details) and greatly enhances look of rotten meat. As the figure itself is so detailed I spent more time then usual on highlights. Final result is a little washed maybe but next miniatures in line have much more reds and purples. I think it looks decent. It's a pity though that miniature like this one, requiring realtively lots of work to paint, is such horrible in game and one has to paint LOTS AND LOTS of them to field them in proper way. Well, dip certainly makes it easier.


4 komentarze:

 1. Brain!

  Już wiem do kogo się zwrócę po pomoc w kwestii doboru barw do zombiaków. Zawsze miałem z nimi problem. Tobie udało się uzyskać wyjątkowo... nieświeży efekt :D

  Obrzydliwe czyli genialne!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale to żadna filozofia. Kości bleached bone, gnijace cialo warlock purple, 50/50 red gore i blood red, skora rotten flesh i wszechmocny dip na to. Rozjasnienia juz normalne:)
  Moze ciut przyciemny ale raz chcialem miec nieco ciemniejsze, zeby pasowaly do moich dosc ciemnych szkieletow, dwa - chcialem uniknac efektu wszechobecnego syfu na zombich, jaki najczesciej widac na figurkach, jakichs plam rzucanych wszedzie, napackanej krwi itd. Nie przepadam za tym stylem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Święte słowa Chewie!

  Twój zombie jest zgniły, ale nie popaćkany jak leci. I to jest właśnie creme de la creme a la zombie (Jezu co ja wypisuję?) :)

  Generalnie: zgniły - tak, popaćkany - nie! This is it!

  OdpowiedzUsuń
 4. I niech ktos mi teraz powie ze ludziki GW sprzed 20 lat są słabe :-)

  OdpowiedzUsuń

Z wielką przyjemnością czytam zawsze wszystkie komentarze - pozytywne i negatywne, choć co do tych ostatnich wolałbym, by były merytoryczne. Zostaw ślad swojej obecności komentując lub dodając blog do listy obserwowanych.

I always read all comments with great pleasure - both positive and negative ones. Speaking about negatives - please be constructive and let me improve my blog. Comment or follow my blog.