niedziela, 29 kwietnia 2012

Wybrane z tygodnia 46

Codwutygodniowa porcja tygodniowych ciekawostek ze świata naszego hobby już po raz czterdziesty szósty. Dziś naprawdę dużo fajnych rzeczy. Zacznijmy może zbiorczo od materiałów związanych z Salute, największym show wargamingowym w Wielkiej Brytanii, jaki miał miejsce tydzień temu. Na początek może kilkanaście zdjęć z bitwy - a właściwie dioramy - która zrobiła, nie tylko zresztą na mnie, oglądającego ją tylko na fotkach, wrażenie. Epoka napoleońska, bitwa o La Vajol, przygotowana przez ekipę Victrix Miniatures w skali 54 mm. Piękny stół, wielka liczba figurek, naprawdę jest na co popatrzeć. Kolejne kilkadziesiąt fotek z gier, które cieszyły oczy autora, przedstawiono na blogu Roundwood's World. Warto popatrzeć, jak bardzo są to dopracowane rozgrywki - teren, zasady dla graczy (bo większość z tych gier przeznaczona jest do pokazów), figurki, dodatkowe akcesoria. Tak właśnie, moim zdaniem i uwzględniając, rzecz jasna, skalę tradycji gier bitewnych, powinien wyglądać nasz Grenadier. Obszerne galerie fotografii z Salute można też znaleźć na blogu Bartka (Asienieboje) i na forum I love wargaming (część 1, część 2, część 3). Zwróćcie proszę, szczególną uwagę, na stół polskiej gry Wolsung (link prowadzi na forum Wolsunga i do albumu jednego z autorów gry i budowniczych stołów wolsungowych na Salute, Łukasza Perzanowskiego). To steampunkowy skirmish, osadzony w świecie polskiej gry fabularnej. Jak widać można pokazać swój produkt w bardzo atrakcyjny sposób, wyróżniający się nawet na tak dużej imprezie. Zdjęcie wolsungowego stołu widoczne jest obok tej notki.
Ok, koniec z Salute, czas na inną dużą imprezę, a w zasadzie prezentację zwycięzców tej imprezy. Konkurs malarski Crystal Brush, tutaj znajduje się galeria zwycięzców. Warto zauważyć, że miejsca na podium w dwóch kategoriach zdobyli Polacy - Maciek Banasik zdobył srebro w kategorii Fantasy/Steampunk Single pracą Dark Corner of the Earth, natomiast Marcin Ignasiak osiągnął tę samą pozycję w kategorii Historical Single pracą Soviet Rifleman.
Teraz ciekawostka informatyczna. W sklepie Googla z aplikacjami dla systemu Android pojawił się Fantasy Mathhammer - mały programik pozwalający przetestować walki pomiędzy oddziałami w grze WFB. Na razie tylko cztery rasy, ale aplikacja jest cały czas rozwijana, może będzie więcej.  Tutaj znaleźć można blog autora tego bezpłatnego programu.
Kilka poradników dotyczących rozmaitych aspektów malowania. Pierwszy, autorstwa Any zamieszczony na stronie Chest of Colors, dotyczy robienia wrzącej lawy. Kolejny z poradników przedstawia sposób malowania figurek w skali 1:72. Jego autorem jest Stuart Emmet, oryginalnie zamieszczono go w Wargames Illustrated. Następny z artykułów tego rodzaju przeznaczony jest dla początkujących - zamieszczono go na blogu HandCannonOnline, przedstawia materiały - pędzle, farby, aerozole - które przydają się przy malowaniu naszych modeli. Na tym samym blogu zamieszczono przegląd pędzlowych ferrari - autor testuje najdroższe i najlepsze pędzelki do malowania wykonane z włosia sobolowego.
Przez pewien czas na blogu Multiverse 15 panowała cisza, jednak autor w ostatnim czasie zamieścił zdjęcia skończonego jednego elementu swojego stołu do gier fantasy w skali 15 mm - rzućcie okiem, bo warto. Na blogu jest też poradnik dotyczący malowania bruku.
A na sam koniec cztery czy pięć poradników dotyczących właściwego malowania figurek z okresu amerykańskiej wojny o niepodległość i wojen w Ameryce Północnej czasów kolonialnych. Huronowie, rangersi, Mohawkowie, Brytyjczycy i Francuzi - krótko mówiąc  wszystko co związane z tomahawkiem i muszkietem. Dla mnie ekstra przydatne, bo figurki z tego okresu zagoszczą za czas jakiś na blogu.
Prawie bym zapomniał - garść porad malarskich prosto z seminarium malowania w Warhammer World, hobbystycznym centrum Games Workshop. Warto poczytać, jakie triki stosują malarze z Eavy Metal team -  pierwsza i druga część poradnika zamieszczona na blogu Stahly's Tale of Painters.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Z wielką przyjemnością czytam zawsze wszystkie komentarze - pozytywne i negatywne, choć co do tych ostatnich wolałbym, by były merytoryczne. Zostaw ślad swojej obecności komentując lub dodając blog do listy obserwowanych.

I always read all comments with great pleasure - both positive and negative ones. Speaking about negatives - please be constructive and let me improve my blog. Comment or follow my blog.