sobota, 14 kwietnia 2012

Omówienie zestawu "Early War Polish Infantry Boxed Set" produkcji Warlord Games

Firma Warlord Games w ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy wydała lub ponownie wprowadziła na rynek mnóstwo produktów w skali 28 mm do historycznych gier bitewnych - od starożytności, poprzez średniowiecze i epokę renesansu, do II wojny światowej. Jednym z produktów tej firmy jest omawiany tutaj zestaw pudełkowy zawierający żołnierzy polskiej piechoty z września 1939 r. W tekturowym pudełku, które widoczne jest obok, znajduje się wkładka z grubszej tektury, w której wycięciach znajdują się dwa blistry z figurkami. Blistry pozbawione są jakiegokolwiek wyścielenia, przez co miniaturki ocierają się o siebie. W blistrach umieszczonych jest 24 figurek. Są to oficer w rogatywce z pistoletem vis w dłoni, podoficer w rogatywce, żołnierz z radiostacją polową,  prawdopodobnie saper, strzelec rkm wz. 28, strzelec karabinu przeciwpancernego UR, osiemnastu żołnierzy uzbrojonych w karabiny wz. 29. Żołnierze ci odlani są w ośmiu różnych pozach - trzech z karabinami trzymanymi do ładowania, trzech strzelających, trzech biegnących, dwóch przeładowujących broń, kolejnych dwóch w trakcie ładowania broni, jeden wskazujący cel ataku oraz czterech idących/biegnących z bronią trzymaną w ręku. Pozycje - z wyjątkiem dwóch lub trzech figurek o indywidualnych wzorach - nie są specjalnie dynamiczne ani ekspresyjne. Broń jest dość dobrze odwzorowana i stosunkowo proporcjonalna. Miniaturki mierzą niemal dokładnie 28 mm - dla osób przyzwyczajonych do skali 28 mm heroic, znanej choćby z produkcji Games Workshop, mogą wydawać się małe. Na większości odlewów znajdowała się spora liczba pozostawionych kanałów doprowadzających metal oraz drobne nadlewy. Na szczęście metal wykorzystywany przez Warlord Games z łatwością poddaje się obróbce, nie sprawia problemu także wyprostowanie dość mocno, czasami, pogiętych luf broni. Ogólne wrażenie po obejrzeniu figurek jest przyjemne, a same miniaturki wzorniczo odpowiadają pozostałym produktom z linii "Bolt Action". Producent oferuje także inne zestawy, pozwalające złożyć oddziały piechoty polskiej z wojny obronnej 1939 r., ułanów, a także armaty i sprzęt pancerny. Jest czym się bawić.


1 komentarz:

Z wielką przyjemnością czytam zawsze wszystkie komentarze - pozytywne i negatywne, choć co do tych ostatnich wolałbym, by były merytoryczne. Zostaw ślad swojej obecności komentując lub dodając blog do listy obserwowanych.

I always read all comments with great pleasure - both positive and negative ones. Speaking about negatives - please be constructive and let me improve my blog. Comment or follow my blog.