niedziela, 4 marca 2012

Wybrane z tygodnia 42

Codwutygodniowa porcja tygodniowych linków do czegoś fajnego...:) Dziś niemal same poradniki, dotyczące rozmaitych aspektów hobby - myślę, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Zacznijmy może od strony Tutofig.com - to zbiór odnośników do różnojęzycznych poradników figurkowych, podzielonych na kategorie. Linki prowadzą do stron, na których opublikowano teksty. Genialna sprawa, mnóstwo świetnych, krótszych i dłuższych artykułów.
Mała przerwa od słowa pisanego, tutaj można obejrzeć rozmaite dioramy autorów z Rosji i obszarów należących do terytorium byłego ZSRR - tematy zarówno historyczne, jak i związane z fantastyką. Poziom, najczęściej, naprawdę wysoki. Fotka obok notki przedstawia germańskiego wojownika pomalowanego przez jednego z pokazywanych na tej stronie modelarzy, Rusłana Worobjowa z Ukrainy.
I powrót do poradników - fajny, stosunkowo prosty tutorial dotyczący robienia podstawek scenicznych. W oryginale prezentowany na dość dużej podstawce, niemniej jednak zasady i materiały sprawdzają się też przy ciut mniejszych.
Kolejny tekst poświęcony jest fotografowaniu miniaturek, ustawieniu odpowiednich opcji w kamerce, itp. Podstawy ale mogą być dla kogoś przydatne, zwłaszcza część poświęcona obróbce fotek. Wersja angielska znajduje się na dole wpisu.
A tutaj znajdziecie opis prostego i jednocześnie dość efektownego tworzenia efektu rdzy. Wystarczy odrobina cierpliwości i podstawowe materiały, jakie znajdują się w narzędziowni chyba każdego malarza/modelarza.
Jestem właśnie na etapie zmiany aerografu i kompresora, więc z radością znalazłem serię wpisów poświęconych wyborowi narzędzi tego rodzaju najlepiej dopasowanych do naszych potrzeb. Tutaj znajduje się wpis poświęcony aerografom, tutaj znajdziecie zaś notkę poświęconą kompresorom. Na stronie jest więcej bardzo dobrych artykułów opisujących czyszczenie i dbanie o te delikatne narzędzia, a także porady dotyczące malowania za ich pomocą. Świetna sprawa dla początkujących i osób o średnim poziomie zaawansowania.
Ostatni z dzisiejszych poradników jest autorstwa Quidamcorvusa. Jego znakomity blog widać w blogrollu obok (spora szansa, że właśnie coś wrzucił w sieć, bo notki pojawiają się często), ja chciałbym zwrócić uwagę na tekst zamieszczony na forum Border Princes, w którym opisuje proces edycji fotografii figurek, a dokładniej wrzucanie ich na dowolne tło. Proste, krok po kroku i przydatne.
Jedyna wiadomość dotycząca nowych produktów, jaka zwróciła moją uwagę w ostatnim czasie, to ogłoszenie MKG, który napisał, że w już wkrótce, za kilkanaście dni, ukaże się jego druga komercyjna gra bitewna, tym razem przeznaczona głównie dla solo graczy. Temat - wojna powietrzna w Zatoce. W pudełku gry, zatytułowanej AWACS: Gulf War ma być wszystko potrzebne do grania - od metalowych modeli (w tym exclusivy produkcji Oddziału Ósmego), do podręcznika, kostek i podstawek pod samoloty. Cena zapewne ok. 220 zł za gotową, pełną grę.
I jeszcze, na koniec, parę fotek stołu Dystopian Wars, na widok którego zaświeciły mi się oczy. Cudo. Piękna, przemyślana sprawa, mnóstwo pracy i efekt godny utrwalenia na kartach pism wargamingowych - zerknijcie tutaj. Wpis w języku niemieckim, pokazuje proces tworzenia stołu i kilka zdjęć gotowego.

2 komentarze:

  1. thanks for the link... I am one of the co owner of tutofig.. sorry if I am not able to read what you said, hoping you find tutofig nice ! ;)
    Regards

    OdpowiedzUsuń
  2. Hi there:) I wrote that this it was great idea to make such site:) Excellent presentation too. Bookmarked in my browser:)

    OdpowiedzUsuń

Z wielką przyjemnością czytam zawsze wszystkie komentarze - pozytywne i negatywne, choć co do tych ostatnich wolałbym, by były merytoryczne. Zostaw ślad swojej obecności komentując lub dodając blog do listy obserwowanych.

I always read all comments with great pleasure - both positive and negative ones. Speaking about negatives - please be constructive and let me improve my blog. Comment or follow my blog.