wtorek, 14 marca 2017

Upiór z czasów młodszego świata | A wight from the younger world


Dzisiejszy wpis jest dla mnie dość istotny z paru powodów. Po pierwsze, to ostatnia z posiadanych przeze mnie figurek Upiorów Kurhanów z czasów pierwszej licencji Games Workshop na miniaturki z Władcy Pierścieni - i jednocześnie ostatnia, jaką miałem dotąd niepomalowaną. Pozostałe są u mnie dowódcami oddziałów szkieletów, można je zobaczyć tutaj, tutaj i tutaj, choć jestem już niemal zdecydowany oczyścić je z farby i pomalować w takim, widocznym obok stylu.

Po drugie, to kolejna pomalowana figurki z serii Night Horrors - upiory kurhanów włączono do niej po utracie licencji.


Po trzecie wreszcie, to trochę eksperyment związany z obróbką zdjęć. Od zawsze byłem, mniej lub bardziej, niezadowolony z jakości zdjęć figurek, pokazywanych na blogu. Spora w tym wina kartofla, którym robię foty, ale całkiem spora też moich miernych umiejętności związanych z obróbką zdjęć, jak również poziomu malowania.

Abstrahując jednak od pierwszego i ostatniego, sama obróbka zdjęć również szwankowała. Słaba ostrość, niespecjalnie wiernie oddane kolory, spłaszczenie odcieni, a nawet ich brak. Nie używam żadnych zaawansowanych narzędzi, nie podbijam sztucznie kontrastów i nasycenia barw, bo przecież nie o to chodzi. Ale poprawa jakości fotek to co innego. I - mam wrażenie - trochę mi się udało. Co prawda nie dałem rady obrobić odpowiednio zdjęcia tytułowego, bo akurat to powstało parę dni temu, ale w nowy sposób obrobiłem pozostałe foty, zresztą w niespecjalnie bardziej skomplikowany sposób. Zacząłem bowiem używać narzędzia do bezstratnego wycinania fragmentów zdjęć i zrezygnowałem z lekkiego obracania fotek. Obie te operacje drastycznie zwiększały artefakty na krawędziach obiektów na zdjęciach i gubiły ostrość fotek. Jest lepiej, czy to tylko moje stare oczy robią mi psikusa?

There are three reasons why today's entry is important to me. First - this is the last of Barrow Wights miniatures from the times of the first Citadel's licence for Lord of the Rings miniatures which I own and finally I managed to paint it (barely 25 years after I bought it). I lack one of the designs, the rest serves as unit leaders in my Undead army (you can see them here, here and here) but I will strip them of paint to paint them again, in this newer scheme I think.

Second, this is yet another Night Horror range miniature I painted - barrow wights were incorporated into this range after the rights to produce LotR miniatures were lost.

Third - this is kind of experiment with image processing. I'm not happy with the quality of photos on my blog since the very beginning. It is partly fault of my very old simple digital camera and partly fault of my very poor image processing skills. Third reason behind poor photos is my painting of course.

Well, I can't make anything to improve my camera and painting now but I can try to improve processing of photos. I think the sharpness of the photos is really bad, colors are not true, hues and highlights are lost on photos too. When I show photos, images are not artificially altered... but I think there is a room for improvement here. And I think I managed to do this, just a little bit of course. To be honest, I wasn't able to improve title photo, as it was taken and edited some time ago, but the photos below are slightly better I think. What I did? Simple. I started to use loseless crop tool and didn't use rotation tool at all. Simple crop and rotation tools, which I used before, were giving drastic image quality and sharpness loss. Is it better now, or it is just my imagination playing tricks with my mind?
6 komentarzy:

 1. Dwie ostatnie jakby lepsze, lepiej złapana ostrość. Pierwsze wyostrzone są o pół milimetra za płytko. Fotka w topie, rewelacja! Może tam dałoby się podciągnąć odrobinę w jasnościach, ale to już czepialstwo...

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezmiernie mi się ten styl malowania upiorów podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta praca to świetny przykład, że figurki się nie starzeją. Mimo że nie jest to model wypuszczony na rynek w tym roku, to nadal można go bardzo dobrze pomalować - co widać na zdjęciach. Może i coś by się tam dało poprawić przy edycji obrazu - ale tak jak jest - jest bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Eleganki upiór. Winszuje dzieła.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne zdjęcie terenowe :)

  OdpowiedzUsuń

Z wielką przyjemnością czytam zawsze wszystkie komentarze - pozytywne i negatywne, choć co do tych ostatnich wolałbym, by były merytoryczne. Zostaw ślad swojej obecności komentując lub dodając blog do listy obserwowanych.

I always read all comments with great pleasure - both positive and negative ones. Speaking about negatives - please be constructive and let me improve my blog. Comment or follow my blog.