sobota, 3 września 2011

Normańska grupa dowódcza | Norman command group

W trwającym na forum Strategie konkursie figurkowym zdecydowałem się wystawić, w pierwszej kategorii, normańską grupę dowodzenia produkcji Bauedy. Skrótowy opis malowania i kilka towarzyszących mu zdjęć dostępne są w tym wątku, natomiast tutaj widać końcowy efekt moich starań. Oddzialik ten jest dość nietypowy - po pierwsze, kontynuowałem próby malowania tych figurek metodą NMM, po drugie, malowałem jeźdźców przyklejonych już na konie, chyba po raz pierwszy w życiu. Moje pseudoNMM chyba się sprawdza, przynajmniej ja jestem zadowolony z wyglądu obszarów metalicznych na figurkach, a przyklejenie jeźdźców było strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Nie tylko daje to lepsze, trwalsze połączenie lecz dodatkowo skraca czas malowania i chyba je ułatwia. W każdym razie konne figurki 15 mm będę malował właśnie w ten sposób.
Słowo o użytych kolorach - wygląd miniaturek wskazuje na raczej północnoeuropejski teren działań, X, może XI wiek, jednak z uwagi na charakter figurek pozwoliłem sobie użyć nieco bogatszej palety barw. W końcu to pan feudalny ze świtą. Figurki Bauedy były bardzo przyjemne w malowaniu, zwłaszcza jeźdźcy. Sporo poprawnych historycznie szczegółów, w rodzaju mieczy zawieszonych pod kolczugami, z głowniami wystającymi przez rozcięcia w kolczudze, odsłoniętych fragmentów kapturów kolczych, itd. Również rzeźba jest ładna i proporcjonalna. Jeźdźcy okazali się znakomicie spasowani do koni - do tego stopnia, że pasowali idealnie tylko do jednego wierzchowca. Nie wiem czy to zabieg celowy ze strony producenta, nawet jeśli nie, to dopasowanie było naprawdę doskonałe.

I mentioned Strategie forum miniature painting competition some time ago. I decided to paint 15 mm Norman command group by Baueda in 15 mm category. Short description of painting progress is written here (in Polish of course), there are some step by step photos too. Final effect of my painting is visible below. This element is slightly atypical for my style. First, all metallic areas were painted in NMM. Second - I glued horsemen and horses before painting. I painted them separately so far but gluing them together and painting as one piece is much better. It is faster and easier, bond between rider and horse is much stronger too. I will glue all future 15 mm riders miniatures before painting in the future. I'm glad how my pseudoNMM turned out too.  Look of the miniatures seems to indicate northern Europe X-XI century heritage but I used bright colors to indicate social status of these men. This is feudal lord and his retinue and they have access to expensive dyes and clothes. Baueda miniatures, riders especially, painted easily and nicely. They are very detailed (for a 15 mm figures of course), there is a lot of correct historical details, as swords hidden under the mail hauberk, with hilt easily accessed through horizontal slit, or untied mail coifs, hanging under the helmets. Sculpt is nicely done and proportional too. Riders fit to the horses very tightly. So tightly, in fact, that there was just one combination of riders and horses with good fitting. I don't know if this was done on purpose or not during the production stage, but fit is really good. 


8 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podoba ta podstaweczka i muszę przyznać, że dopiero czytając raport na strategiach zauważyłem, że malujesz na białym podkładzie, to tłumaczy te żywe barwy. Pasują do skali i epoki.

  Powiedz mi, napisałeś o tym, że Normanowe ci są z północy. Chodziło Ci o kolorystykę ich ubioru i tarcz? Jeśli mógłbyś poradzić jakąś lekturę, szukam obecnie czegoś na temat Normanów z Italii. Masz wiedzę w temacie?

  Mam jeszcze prośbę, szukałem, ale nie mogę znaleźć, podrzucił byś link do notki, w której opisywałeś w jaki sposób wykonujesz swoje NMM dla 15mm? Chętnie bym spróbował, bo efekt końcowy jest naprawdę dobry. Czekam na dalszą część armii, tej z Egiptu również :D.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hejka:)
  Pisząc o północy Europy chodziło mi o szczegóły uzbrojenia i ubrania. Moja wiedza na temat Normanów, zwłaszcza italskich, nie jest zbyt głęboka, większość moich książek źródłówych traktuje raczej szeroko o Normanach z północy, zresztą skupiają się na ogólnej charakterystyce i historii, nie na sprawach czysto militarnych. Malując korzystałem z trzech źródeł ospreyowych - Elite 009 i MaA 085, przeglądałem też Campaign -013 (Hastings). Tam wynajdywałem szczegóły dotyczące wyposażenia, porównałem to z planszami dotyczącymi Italonormanów. Tak naprawdę, to ich styl uzbrojenia, zwłaszcza tarcze i hełmy, to już inna, późniejsza bajka. Figurki Bauedy to właśnie okres Hastings i kilkanaście lat w te i wewte. Opis malowania NMM jest tutaj: http://miniwojna.blogspot.com/2011/07/normanski-element-3kn-norman-3kn.html#comments w komentarzach, sam nie mogłem go znaleźć a nie opisałem go sobie w zapiskach:)
  Ciutkę go zmodyfikowałem - pierwszą, po czerni, warstwę kładę kolorem Shadow Grey, on jest nieco błękitny w odcieniu, trochę pomaga w dodaniu metaliczności całości, reszta bez zmian. Armia z Egiptu i Normanie teraz troszkę poczekają, na warsztacie mam niemal gotowy okręt liniowy Francji napoleońskiej a potem pewnie czas na coś w 28 mm:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapomniałem o jeszcze jednej książce, wspomniałęm ją tylko ogólnie. Mam coś pod tytułem Historia Normanów Allena Browna, tam jest sporo o wyrobach normańskich, np. podaje najbardziej powszechne kolory i podobne szczegóły.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Poszukam książek, o których wspominałeś. No i uzbroję się w cierpliwość w temacie twoich armii DBA :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne prace! Szczególnie, że to w skali 15 mm :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Very good job ! congratulations !

  OdpowiedzUsuń
 7. Top notch painting!! Very well done!

  OdpowiedzUsuń

Z wielką przyjemnością czytam zawsze wszystkie komentarze - pozytywne i negatywne, choć co do tych ostatnich wolałbym, by były merytoryczne. Zostaw ślad swojej obecności komentując lub dodając blog do listy obserwowanych.

I always read all comments with great pleasure - both positive and negative ones. Speaking about negatives - please be constructive and let me improve my blog. Comment or follow my blog.