czwartek, 13 stycznia 2011

Compendium: Pirates to Darkest Africa

Pod choinką w minione Święta znalazłem też coś dla siebie - jednym z prezentów była książka wydana przez Foundry Miniatures (firmę znaną bardziej pod nazwą Wargames Foundry) zatytułowana "Compendium: Pirates to Darkest Africa". Mikołaj przynosił mi ją trochę w ciemno, sugerując się bardziej wydawcą, niż tytułem. I okazało się, że było warto. Książka w formacie A4 liczy 96 w pełni kolorowych stron, wydana jest na doskonałej jakości papierze kredowym. Jest ilustrowana bardzo licznymi zdjęciami figurek produkcji Foundry Miniatures. Poza tym zawiera to, co najfajniejsze, czyli zbiór dłuższych i krótszych artykułów, poświęconych bardzo szerokiemu wachlarzowi tematów - od piratów działających na wodach Afryki Zachodniej, poprzez walki w afrykańskim interiorze, do krainy El Dorado, gladiatorów, świata hellenistycznego, walk Rzymian z Galami (lub innymi barbarzyńcami). Wszystkie te tematy są tylko klamrą, łączącą kilka różnych opracowań - są tu i kompletne zasady rozmaitych gier skirmishowych (piraci afrykańscy, interior afrykański, walki rzymsko-galijskie, gladiatorzy, starcia w dżungli Ameryki Południowej), do materiałów na temat wyglądu i wyposażenia wojowników południowoafrykańskich, greckich, plemion afrykańskich, budowy portu i okrętu żaglowego do wykorzystania w grach bitewnych. Cała książka to misz-masz artykułów, pełnych porad, przykładów malowania, opisów wyposażenia, publikowanych wcześniej w rozmaitych magazynach o grach i wargamingu. Czyta się to świetnie, poszczególne teksty są napisane w jasny, przystępny sposób. Największe wrażenie wywarła na mnie część poświęcona Ameryce Południowej. Zawiera ona zarówno zasady umożliwiające prowadzenie kampanii osadzonej na fikcyjnej wyspie El Dorado (mogą w niej brać udział różne plemiona indiańskie, murzyńscy uciekinierzy z europejskich plantacji, konkwiskadorzy, itp.), jak i opis wyglądu i barw wyposażenia indiańskich wojowników, sugestie dotyczące prowadzenia rozgrywek, przykłady pomalowanych figurek. Podobnie zresztą wyglądają części poświęcone piratom i walkom toczonym w afrykańskim interiorze w drugiej połowie XIX w. - tyle że w ich przypadku nieco mniej odpowiada mi sam temat.


Bardzo dobrze prezentuje się też część poświęcona walkom gladiatorów (ponownie zasady pozwalające poprowadzić do chwały swojego własnego gladiatora lub nawet kilku) i turniejowa gra Rzymianie przeciw barbarzyńcom. Nieco słabiej wypada artykuł na temat greckiej sztuki wojennej - w stosunkowo małej objętości zawarte są tylko rzeczywiście najważniejsze informacje, stanowi dobre wprowadzenie do tematu dla laika, jednak dla osób, które posiadają już pewną wiedzę na temat tego okresu historycznego, nie wnosi nic nowego. Drugim artykułem poruszającym temat starogreckiej wojskowości jest tekst poświęcony wyglądowi armii Sparty i Aten. Ten jest dość przydatny, omówiono w nim barwy poszczególnych części ekwipunku wojownikó tych miast.

Ogółem książka jest zdecydowanie warta swojej ceny, choć jej przydatność jest nieco ograniczona - zainteresuje głównie osoby poszukujące przepisów dotyczących mniej popularnych pól bitewnych. Nietrudno też zauważyć, że poruszane w niej tematy są bezpośrednio powiązane z seriami figurek produkowanych przez Foundry Miniatures - ale nie mam nic przeciwko takim sposobom promowania swoich produktów. Czytając miałem nieodparte wrażenie przeglądania starych numerów "White Dwarfa" - podobny styl, podobny klimat. Ha! Okazało się, że redaktorem publikacji jest Paul Sawyer, były naczelny WD z dawnych czasów. Jeśli komuś odpowiadało, jak Sawyer prowadził WD, będzie zadowolony także z "Compendium".
Mówiąc krótko - zakup "nieco w ciemno" okazał się bardzo udany.
(zdjęcia figurek pochodzą ze strony Wargames Foundry).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z wielką przyjemnością czytam zawsze wszystkie komentarze - pozytywne i negatywne, choć co do tych ostatnich wolałbym, by były merytoryczne. Zostaw ślad swojej obecności komentując lub dodając blog do listy obserwowanych.

I always read all comments with great pleasure - both positive and negative ones. Speaking about negatives - please be constructive and let me improve my blog. Comment or follow my blog.